Gyógyszerkeresés egyszerűen

    Neo Citran belsőleges por gyermekeknek

    Betegtájékoztató

    BETEGTÁJÉKOZTATÓ: INFORMÁCIÓK A FELHASZNÁLÓ SZÁMÁRA

     

    Neo Citran belsõleges por gyermekeknek

    fenilefrin-hidroklorid,

    feniramin-maleát,

    aszkorbinsav,

    paracetamol

     

    Eza készítmény 6-14 éves gyermekeknek adható.

    Olvassael figyelmesen az alábbi betegtájékoztatót, mely az Ön számára fontosinformációkat tartalmazhat.

    Ez a gyógyszer orvosirendelvény nélkül kapható. Mindemellett az optimális hatás érdekébenelengedhetetlen e gyógyszer körültekintõ alkalmazása.

    ·        Tartsa meg a betegtájékoztatót,mert a benne szereplõ információkra a késõbbiekben is szüksége lehet.

    ·        További információkért vagytanácsért forduljon gyógyszerészéhez.

    ·        Sürgõsen forduljon orvosához, hatünetei 3 napon belül nem enyhülnek, vagy éppen súlyosbodnak.

    ·        Ha bármely mellékhatás súlyossáválik, vagy ha a betegtájékoztatóban felsorolt mellékhatásokon kívül egyébtünetet észlel, kérjük, értesítse orvosát vagy gyógyszerészét.

     

    A betegtájékoztatótartalma:

    1.            Milyentípusú gyógyszer a Neo Citran belsõleges por gyermekeknek és milyen betegségekesetén alkalmazható?

    2.            Tudnivalók a Neo Citran belsõleges porgyermekeknek szedése elõtt

    3.            Hogyan kell szedni a Neo Citran belsõlegespor gyermekeknek készítményt?

    4.            Lehetséges mellékhatások.

    5.            Hogyan kelltárolni a Neo Citran belsõleges por gyermekeknek készítményt?

    6.            Továbbiinformációk

     

     

    1.       MILYEN TÍPUSÚ GYÓGYSZER A NEO CITRANBELSÕLEGES POR GYERMEKEKNEK ÉS MILYEN BETEGSÉGEK ESETÉN ALKALMAZHATÓ?

     

    A Neo Citran belsõleges porgyermekeknek a megfázás következtében kialakuló torokfájás, láz, nátha,fejfájás és végtag-, ill. izomfájdalom kezelésére szolgáló gyógyszer. Egyógyszerrel Ön enyhe, múló panaszokat kezelhet orvosi felügyelet nélkül.

    Célszerû a betegségtüneteinek észlelésekor a lehetõség szerinti, mielõbbi alkalmazása.

     

     

    2.       TUDNIVALÓK A NEO CITRAN BELSÕLEGES PORGYERMEKEKNEK SZEDÉSE ELÕTT

     

    Ne szedje a Neo Citranbelsõleges por gyermekeknek készítményt

     

    ·        ha allergiás (túlérzékeny) afenilefrin-hidrokloridra, feniramin-maleátra, aszkorbinsavra, paracetamolravagy a Neo Citran belsõleges por gyermekeknek egyéb összetevõjére,

    ·        súlyos máj- ésveseelégtelenségben, valamint szív és érrendszeri betegségben, szívritmuszavaresetén,

    ·        alacsony fehérvérsejt szám esetén,

    ·        kezeletlen magasvérnyomás betegségesetén (hipertónia),

    ·        jelentõs pajzsmirigy túlmûködésesetén,

    ·        zártzugú zöldhályog (glaukóma)fennállása esetén,

    ·        egyes depresszió ellenigyógyszerek szedése esetén (ld. részletesen A kezelés ideje alatt szedettegyéb gyógyszerek c. részben),

    ·        ún.glukóz-6-foszfát-dehidrogenáz-hiány fennállásakor (örökletes betegség).

     

    Zöld hályog (glaukóma)fennállása esetén a készítmény alkalmazhatóságát elõzetes szemészeti vizsgálatsorán tisztázni kell.

     

    A Neo Citran belsõlegespor gyermekeknek készítmény fokozott elõvigyázatossággal alkalmazható

     

    ·        tüneteket okozó tüdõ asztmaesetén,

    ·        cukorbetegségben (tasakonként 10,4g cukrot is tartalmaz!),

    ·        magas vérnyomás betegségben,

    ·        szív- és pajzsmirigybetegségben,

    ·        máj-, illetve vesebetegségben,

    ·        zöld hályog (glaukóma)fennállásakor,

    ·        egyes antibiotikumokkal történõegyüttes alkalmazás esetén.

     

    Figyelmeztetés:

     

    A készítményalkalmazásának idõtartama ne haladja meg a 10 napot.

    Orvosi ellenõrzés javasoltabban az esetben, ha a készítmény alkalmazása során a betegség tünetei 3 naponbelül nem enyhülnek, vagy súlyosbodnak.

     

    A kezelés ideje alatt szedett egyéb gyógyszerek

     

    Feltétlenül tájékoztassakezelõorvosát vagy gyógyszerészét a kezelésre szoruló gyermek jelenleg vagynemrégiben szedett egyéb gyógyszereirõl, beleértve a vény nélkül kaphatókészítményeket is.

     

    Kérjük, feltétlenül kérje kia kezelõorvos, vagy a gyógyszerész tanácsát, amennyiben a kezelésre szorulógyermek: metoklopramidot, kolesztiramint, nizatidint, kloramfenikolt,szalicilamidot, zidovudint, altató-, vagy nyugtatószert, atropint, fenitoint,szívelégtelenség kezelésére szolgáló (digitálisz tartalmú) gyógyszereket,vérnyomáscsökkentõket (béta-receptor blokkolók), véralvadás gátló gyógyszereketszed.

     

    Nem alkalmazható együtt:

    ·        egyéb paracetamol tartalmúgyógyszerrel (láz és fájdalomcsillapítók egy része, beleértve a vény nélkülkapható gyógyszereket is),

    ·        a májmûködés fokozódásához vezetõgyógyszerekkel (pl. egyes altatószerek, epilepszia elleni szerek, TBCkezelésére szolgáló szerek)

    ·        MAO-gátlókkal (depressziókezelésére használatos gyógyszerek) végzett kezelés alatt, ill. vagy utána 14napon belül,

    ·        tri-, vagy tetraciklusosantidepresszánsokkal (depresszió kezelésére rendelt gyógyszerek).

     

    Alkalmazása során az alkoholtartalmú italok fogyasztását kerülni kell. Egyes szülészetben használatosgyógyszerekkel (ergot alkaloidok, oxitocin), valamint halláskárosító hatásúgyógyszerekkel (pl. intravénásan adható aminoglikozid antibiotikumok) együttesalkalmazása kerülendõ.

     

    Terhesség és szoptatás

     

    Mielõtt bármilyen gyógyszertelkezdene szedni, beszélje meg kezelõorvosával vagy gyógyszerészével. A terhességelsõ harmadában nem alkalmazható. A terhesség további idõszakában csak akkoralkalmazható, ha az orvos az elõny / kockázat mérlegelése alapján aztegyértelmûen elõírta. Szoptatás idõszakában nem ajánlott.

     

    A készítmény hatásai a gépjármûvezetéshez és gépek kezeléséhezszükséges képességekre

     

    A reakciókészséget akészítmény alkalmazásának idején és azt követõen néhány napig befolyásolhatja,ezért, amennyiben a gyermek fáradtságot, fejfájást, émelygést érezne, amiritkán fordul elõ, a közlekedésben való önálló részvételtõl, veszélyes munka,tevékenység végzésétõl ezen idõ alatt el kell tiltani.

     


    Fontos információk A Neo Citran belsõleges porgyermekeknek egyes összetevõirõl

     

    Cukorbetegség fennállásaesetén figyelembe kell venni, hogy a készítmény tasakonként 10,4 g cukrot istartalmaz.

     

     

    3.       HOGYANKELL SZEDNI A NEO CITRAN BELSÕLEGES POR GYERMEKEKNEK KÉSZÍTMÉNYT?

     

    Amennyiben nem biztos azadagolást illetõen, kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét. Ha a kezelõorvosmásképpen nem rendeli, a készítmény szokásos adagja:

     

    6-10 éves gyermekeknek a "Neo Citran belsõleges por gyermekeknek"1 tasakját 1 pohár (kb. 1,5 dl) forró vízben kell feloldani és melegen, rövididõn belül a teljes mennyiséget meginni.

    Szükség esetén ez az adag 3-4óra elteltével megismételhetõ, de 24 óra alatt összesen legfeljebb 3 tasaktartalmát szabad bevenni.

     

    11-14 éves gyermekeknek a "Neo Citran belsõleges por gyermekeknek"2 tasakját 1 pohár (kb. 2,5 dl) forró vízben kell feloldani és melegen, rövididõn belül a teljes mennyiséget meginni.

    Szükség esetén ez az adag 3-4óra elteltével megismételhetõ, de 24 óra alatt összesen legfeljebb 6 tasaktartalmát szabad bevenni.

     

    Minden napszakbanalkalmazható, de legcélszerûbben késõ délután és este, lefekvéskor.

    A meleg ital készítése ésfogyasztása során kerülje a forrázásos sérülések kialakulásának lehetõségét!

     

    Ha az elõírtnál több NeoCitran belsõleges por gyermekeknek készítményt vett be a gyermek

     

    Magasabb adagok alkalmazásaszájszárazságot vagy allergiás tüneteket válthat ki, valamint hallucináció,nyugtalanság vagy tudatzavar léphet fel.

    Túladagolás esetén súlyosmájkárosodás, fejfájás, hányás, központi idegrendszeri izgalom és mélyeszméletvesztésig terjedõ görcsök, szívritmuszavar, hallucináció léphet fel.

     

    Mi a teendõ túladagolásesetén?

     

    Akár véletlen, akár tudatostúladagolás gyanúja merül fel, a készítmény alkalmazását be kell szüntetni és akezelõorvost, vagy az orvosi ügyeletet azonnal értesíteni kell!

     

    Ha a gyermek elfelejtettebevenni a Neo Citran belsõleges por gyermekeknek készítményt

     

    Az elmaradt adag pótolható kivéve, ha a következõesedékes adagig 4 óránál kevesebb idõ van hátra. Utána folytassa a megkezdettmódon a gyógyszerelést.

     

     

    4.           LEHETSÉGES MELLÉKHATÁSOK

     

    Mint minden gyógyszer, így a NeoCitran belsõleges por gyermekeknek is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonbannem mindenkinél jelentkeznek.

     

    Az ajánlott adagolásban általábannem okoz mellékhatást.

     

    Ritkán: bõrpír, csalánkiütés; kiütések a szájban, fáradtság,fejfájás, émelygés, szájszárazság, gyermekeken nyugtalanság, alvászavar.

    Nagyon ritkán: vörösvértest-, fehérvérsejt-, vagy vérlemezke számcsökkenés. Látászavar, a szemnyomás emelkedése.

    Kivételesen: methemoglobinaemia (a vér oxigén szállítóképességének csökkenése), asztma, szénanátha, orrnyálkahártya-duzzanat,vizeletürítési zavar, pulzus és vérnyomásváltozás.

    Ilyen panaszok jelentkezéseesetén a készítmény alkalmazását be kell szüntetni és a kezelõorvost, vagy azorvosi ügyeletet azonnal értesíteni kell.

     

    Ha bármely mellékhatássúlyossá válik, vagy ha a betegtájékoztatóban felsorolt mellékhatásokon kívülegyéb tünetet észlel, kérjük, értesítse orvosát vagy gyógyszerészét.

     

     

    5.       HOGYANKELL TÁROLNI A NEO CITRAN BELSÕLEGES POR GYERMEKEKNEK KÉSZÍTMÉNYT?

     

    A gyógyszer gyermekektõlelzárva tartandó!

     

    Legfeljebb25°C-on tárolandó, nedvességtõl védve tartandó.

     

    Azeredeti csomagolásban tárolandó.

     

    A címkén feltüntetettlejárati idõ (Felhasználható:) után ne szedje a Neo Citran belsõleges porgyermekeknek készítményt. A lejárati idõ a megadott hónap utolsó napjáravonatkozik.

     

    A gyógyszereket nem szabad aszennyvízzel vagy a háztartási hulladékkal együtt megsemmisíteni.

    Kérdezze meg gyógyszerészét,hogy szükségtelenné vált gyógyszereit miként semmisítse meg. Ezek azintézkedések elõsegítik a környezet védelmét.

     

     

    6.       TOVÁBBIINFORMÁCIÓK

     

    Mit tartalmaz a Neo Citranbelsõleges por gyermekeknek

    ·         A készítmény hatóanyagai

    1,25 mg fenilefrin hidroklorid, 5,0 mgfeniramin-maleát, 25,0 mg aszkorbinsav, 81,25 mg paracetamol tasakonként.

    ·         Egyéb összetevõk

    Titán-dioxid,almasav, kalcium-foszfát, nátrium-citrát-dihidrát, céklapor, citrom aroma,vízmentes citromsav, szacharóz.

     

    Milyen a Neo Citranbelsõleges por gyermekeknek készítmény külleme és mit tartalmaz a csomagolás

    Édeskés-savanykás ízû, citromillatú, szabadon folyó, idegen és összetapadt részecskéktõl mentes por.

     

    Megerõsített zárásúLDPE/alumínium/LDPE/PET papír tasakba töltött por, 6 vagy 10 tasak dobozban.

     

    A forgalomba hozataliengedély jogosultja és a gyártó

     

    A forgalomba hozataliengedély jogosultja

    Novartis Hungária Kft.

    1114 Budapest Bartók Bélau.43-47.

    (Consumer Health részlege)

     

    A gyártó:

    Novartis Hungária Kft.

    1114 Budapest Bartók Bélau.43-47.

     

     

     

    OGYI-T-4545/04                    NeoCitran belsõleges por gyermekeknek 6x

    OGYI-T-4545/05                    NeoCitran belsõleges por gyermekeknek 10x

     

     

    A betegtájékoztatóengedélyezésének dátuma: 2009. szeptember 29.

    Partner Patikák

    Alma Patika
    Benu Patika
    Unipatika Gyógyszertár
    Aranykígyó Patika Tatabánya
    Kígyó Patika Szeged
    Sipo Patika
    Zue online Patika
    Statim Patika
    Gyöngy Patika
    Újpalota Patika
    Béka Patika BP, 13. kerület
    eMpatika Győr - Online
    Green Patika Online
    Gyógyhír Patika BP, 8. kerület
    Kulcs Patikák
    M11 Shop Patika BP, 7. kerület
    Patika 24 Online
    PINGVIN Patika Online
    Prevenció Patika Online